Miedzygórze:

Górska stacja klimatyczna usytuowana u stóp Śnieżnika w dolinie potoku Wilczki i Bogoryi, jedna z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Na jej terenie znajdują się liczne ciekawostki i miejsca przyrody, które warto odwiedzić. Jest to m. in. "Ogród bajek", Wodospad Wilczki, utworzony na terenie Krajobrazowego Rezerwatu Przyrody, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Igliczna, unikatowa zabudowa pensjonatowa z XIX wieku.

Miejscowość posiada ponad 1000 miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. Zaplecze sportowo - rekreacyjne i turystyczne stanowią m. in. zlokalizowane na pobliskich wzniesieniach wyciągi narciarskie, oznakowane trasy biegowe, szlaki turystyczne prowadzące w pobliskie pasma górskie w tym na najwyższy szczyt Masywu - Śnieżnik (1425 m. npm). Doskonałe warunki przyrodnicze i klimatyczne zdecydowały, że jest to centrum wypoczynkowe oraz centrum sportów zimowych gminy.

Unikatem jest bez wątpienia Ogród Bajek- kraina wyrzeźbionych bajkowych postaci, leżąca ponad wodospadem na wysokości 780 m n.p.m. pomiędzy górą Toczek i Igliczną ok. 20 minut od centrum. Twórcą jej był Izydor Kriesten, który poświęcił wiele lat, by uwiecznić świat bohaterów bajek. Legenda głosi, że czynił to dla Ducha Gór- Liczyrzepy. Po II wojnie ogród trzeba było odbudować, gdyż niestety uległ zniszczeniu. W latach 80-tych odnowiono ogród.

Wodospad Wilczki

Nie lada atrakcją jest słynny rezerwat wodospadu Wilczki, wchodzący w skład Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wodospad spadający ze skalnego progu o wysokości 22 m jest największym wśród sudeckich wodospadów. Obszar, na którym znajduje się wodospad objęty jest ochroną w Krajobrazowym Rezerwacie Przyrody "Wodospad Wilczki", utworzonym w 1958 r. na powierzchni 2,8 ha. Rezerwat od lat cieszy się zasłużoną renomą wśród zwiedzających, którzy z ogrodzonych tarasów lub z punktów widokowych albo z mostku zawieszonego tuż nad progiem wodospadu mogą podziwiać jego rwący nurt. Do atrakcji miejscowości należy także zapora wodna na rzece Wilczce, służąca jako punkt widokowy.

W Międzygórzu jest gdzie pójść na wycieczkę w góry czy też pojeździć na górskim rowerze. Wiele szlaków turystycznych wyprowadza okoliczne wzniesienia, w tym na najwyższy w regionie Śnieżnik (1425 m n.p.m.) - cel licznych wycieczek. Zimą narciarzy cieszą świetne warunki śniegowe i przygotowane trasy. Tu właśnie odbywa się Narciarski Bieg Międzygórski na 20 km i zawody w slalomie specjalnym o Puchar Śnieżnika.

Na podstawie strony http://www.region-walbrzych.org.pl/bystrzyca/

plansza informacyjna PFR
Strona główna Strona główna